16/01 2017
BIO bavlna

BIO bavlna

Hřejivé polštářky řady Cherry a ProFysio se už od roku 2013 vyrábí výhradně z BIO bavlny s celosvětově uznávaným certifikátem GOTS. Stejně tak krabičky, ve kterých vám tyto polštářky dodáváme, nesou certifikaci ekologicky šetrného lesnictví FSC.


Co je to BIO BAVLNA?

Termín bio bavlna se používá pro textil vyrobený ze surovin pocházejících z ekologicky kontrolovaného zemědělství. Bio bavlna se pěstuje bez použití umělých hnojiv, defoliantů, hebricidů, pesticidů a insekticidů, které mají negativní vliv na životní prostředí i lidské zdraví. Stejně tak při dalším zpracování bio bavlny nejsou používány žádné toxické chemikálie.

U výrobků z bio bavlny není lidská kůže vystavována možnému působení chemikálií. Bio bavlna je k naší pokožce šetrnější také z hlediska alergií. Tkaniny z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování, díky čemuž jsou trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost.

Co znamená CERTIFIKÁT GOTS na našich polštářcích?

Zkratku GOTS (Global Organic Textile Standards) do češtiny překládáme jako Globální přírodní textilní Standard. Je to mezinárodní textilní certifikát, který je vzhledem ke své komplexnosti v současné době nejvíce uznávaným a nejpoužívanějším certifikátem k označení BIO textilií. Jeho standardy upravují nejen ekologická, ale i sociální a etická hlediska textilního zemědělství a výroby.

V hospodaření v souladu se standardy GOTS je zakázáno používání geneticky modifikované bavlny, platí zákaz používání jedovatých či zdraví nebezpečných látek, jako jsou např. formaldehyd, těžké kovy, karcinogenní azo barviva, aromatická rozpouštědla apod. Zakázáno je bělení chlorem a použití chemikálií nebezpečných pro životní prostředí.

Je zakázáno používat vzácné dřeviny, PVC, nikl a chrom a řadu výrobních procesů, které se neslučují s principy ochrany životního prostředí a mají negativní vliv na lidské zdraví. Všichni certifikovaní zpracovatelé a výrobci musí splňovat také sociální kritéria definovaná Mezinárodní organizací práce (ILO), což garantuje zajištění únosných sociálních podmínek primárním výrobcům a zpracovatelům.


Co značí CERTIFIKÁT FSC na našich krabičkách?

Základní ideou nevládní neziskové organizace Forest Stewardship Council (FSC) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy.

FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Prostřednictvím certifikace zpracovatelského řetězce je možno zaručit, že konečný výrobek pochází z lesů splňujících standardy FSC. V praxi to znamená, že každý zpracovatel ve zpracovatelském řetězci od lesa k zákazníkovi musí získat certifikát FSC. To dává zákazníkovi jistotu, že kupuje výrobek z šetrně obhospodařovaných lesů.

Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Bude vás zajímat